Pražská zoo připravila svým svěřencům celou škálu variant, jak se v tropických dnech osvěžit. Zvířata tak mají k dispozici nejen bazény nebo vodní příkopy, některá mohou využít i mlžení či se nechat osprchovat.
Prima ZOOM: 8. srpna 2018 ve 20:00. Ve snímku Neuvěřitelný svět pavouků odhalíte tajemnou říši, které vládnou chlupatá osminohá monstra. Pavoukovci jsou největší skupinou masožravců na světě.
Veterinární zákrok u slonice Kaly z ústecké zoo. Zoo Ústí nad Labem chová slony indické od roku 1985, kdy přišlo z Vietnamu cca 11-12 měsíců staré slůně pojmenované jménem Kala.
Podaří se zachránit asijského jednorožce před vyhubením? „Asijským jednorožcem“ je nazýván tajemný kopytník jménem saola, který v počtu max. okolo 100 jedinců obývá Annamské pohoří na pomezí Laosu a Vietnamu.
Cesta k 20. mláděti lvů berberských byla trochu trnitá. Šimon a Lily už úspěšně odchovali šest mláďat, z nichž poslední, Terry a Basty, odjeli ve svých dvou letech do Zoo Liberec. Nastalo napínavé období, kdy se náš osvědčený chovný pár pokoušel o další potomstvo.
V ostravské zoologické zahradě se minulý týden narodilo druhé mládě damana pralesního. Porodila jej samice, která se svým partnerem obývá noční expozici v Pavilonu evoluce, takže návštěvníci mají poprvé možnost mládě také pozorovat.
Ostravská Zoo se zapojila do dalšího mezinárodního záchranného projektu. Pro vypuštění do přírody Bulharska poskytla letošní mládě tohoto majestátního dravce, které bude v nejbližších dnech vypuštěno společně s dalšími dvěma mláďaty ze Zoo Riga.
Stavební práce započaly v první třetině letošního roku. Terária vznikla za pomoci moderní technologie odlitků hornin, jejímž autorem je Jiří Gábriš, který s naší zoo spolupracoval i při realizaci jiných projektů. „Vytvoření zmíněných terárií je první fází úpravy expozic pavilonu exotária.
Pražská zoo zahájila přípravné stavební práce na nové expozici australské fauny. Areál, který vyroste na jižní straně zoo, je inspirován Tasmánií a Darwinovým kráterem. Návštěvníky bude lákat především na ďábly medvědovité, známé také jako tasmánské čerty.
V Rajských ostrovech, které jsou oddělenou expozicí děčínské zoologické zahrady v centru města, je k vidění nový živočišný druh. Zoo zahájila chov sladkovodních rejnoků - trnuch skvrnitých. „Trnuchy upoutají návštěvníky na první pohled, je to tvarově velmi zajímavá ryba.
Tento víkend bude v pražské zoo už tradičně zasvěcen všem hmyzožravcům. Renomovaní šéfkuchaři návštěvníkům připraví cvrčky, červy a další lahůdky a chybět nebudou ani komentovaná krmení a setkání s hmyzožravými druhy zvířat z kontaktního chovu.
Dobrá zpráva pro všechny fanoušky lvíčete v Zoo Olomouc – bariéra byla odstraněna! Lví rodinka je k vidění ve vnitřní ubikaci na pavilonu šelem, kde tráví velkou část dne.
Zoo Ústí nad Labem začala v roce 2016 chovat nosály bělohubé, kteří se (na rozdíl od svých příbuzných, nosálů červených) v evropských zoologických zahradách často nevyskytují.
Zoo Praha znovu úspěšně rozmnožila vzácné varany molucké – v úterý a ve čtvrtek se tento týden po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata. Poprvé byl u nás tento druh odchován v roce 2014.
Ani vysoké letní teploty nebrání dvojčatům tygra malajského Bulanovi s Wanitou v jejich venkovních hrátkách. Naopak; když je horko, návštěvníci Zoo Praha je mohou spatřit, jak s radostí skotačí v napuštěném vodním příkopu.
V jedné z papouščích voliér v ostravské zoologické zahradě je pěkně hlučno. Páru vzácných guaroub zlatých se podařilo odchovat dvě mláďata, která jsou nápadná nejen jasně žlutou barvou, ale také pronikavým křikem.
Chcete se dozvědět, kolik druhů lemurů žije na Madagaskaru, jaká všeliká prostředí zde obývají nebo jak pestrý je jejich jídelníček? Pak Vás zveme v sobotu 23. června do ostravské zoologické zahrady, kde proběhne Den pro lemury.
Rodičovský pár puštíků bělavých v ostravské zoologické zahradě odchovává čtyři mláďata – dva samce a dvě samice. Některá z nich by se měla opět zapojit do mezinárodního záchranného projektu, který běží v Rakousku.
Fotografie nového mláděte ženetek tečkovaných, cibetkovitých šelem obývajících kromě Afriky, také oblasti Středomoří nebo Arabského poloostrova. Přestože se jedná o velmi nenápadnou šelmu, připomínající kočku, u návštěvníků jsou ženetky velmi oblíbené.
Hrabáčka, který se samici Kvídě narodil 22. dubna, v neděli slavnostně pokřtí herec Igor Bareš s manželkou Antonií Talackovou, a to ve 13 hodin v pavilonu Africký dům (v horní části zoo).
Sobota 9. června bude v brněnské zoo patřit tradičnímu Dětskému dni s úsměvem. Areál Zoo Brno bude plný atrakcí, barev a zábavy. Po celý den budou probíhat oblíbená komentovaná krmení zvířat, která budou moderovat známé osobnosti společně s našimi chovateli.
V ostravské zoologické zahradě poprvé v historii zahnízdili orli mořští. Samice zatím úspěšně odchovává mládě, kterému jsou dva měsíce. Tento největší orel Evropy byl v České republice v minulosti pronásledován a nakonec i vyhuben.
Tygří táta dvou malých koťat tygrů sumaterských Dandys odcestoval v pátek 20. dubna zpět do svojí domovské zoo v Brně.
Již tento čtvrtek večer se ve vlašimském parku uskuteční již tradiční akce, vypouštění netopýrů, kteří zimovali v tamní zvířecí Záchranné stanici. Tentokrát budete moci porovnat hned čtyři druhy těchto zajímavých létajících savců.
Sobota 14. dubna bude v ostravské zoologické zahradě patřit slonům. Pro děti i dospělé bude připraven speciální sloní program, při němž se lidé dozvědí řadu faktů a zajímavostí o slonech, zájemci si budou moci procvičit i jazykové dovednosti.
Jihlavská zoologická zahrada se raduje z velmi vzácného odchovu. Dvě mláďata tygra sumaterského (Panthera tigris sumatrae) se narodila 28. března 2018, tedy přesně v den, kdy jejich matka Činta oslavila svoje páté narozeniny.
V těchto dnech mají návštěvníci Zoo Praha možná jednu z posledních šancí vidět letos zvířata na sněhu; a podívána je to vskutku nádherná.
Brněnská zoo úspěšně odstartovala projekt na ochranu dudka chocholatého. První pozitivní výsledky má za sebou loni spuštěný program na ochranu dudka chocholatého na jižní Moravě. Zoo Brno je koordinátorem celého projektu, do kterého se zapojily i další instituce.
Období radosti z mláďat u kočkovitých šelem pokračuje v brněnské zoo i v roce 2018. Loni se na Mniší hoře narodila lvíčata a malí levharti, letos se z potomka těší samice margaye Ichika.
Chovná samice binturongů Terezka, má v posledních třech letech mláďata vždy v lednu. Před dvěma lety to bylo 27., vloni 11. a letos se rozhodla pro porod hned na Nový rok. Zpočátku jsme neznali ani počet mláďat, matka si je úzkostlivě hlídala.
Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorském safari parku podařilo odchovat, se na začátku března stala poprvé matkou. Narodila se jí čtyři mláďata – tři samičky a jeden samec.
Tuto neděli v Zoo Praha oslaví 25. narozeniny osvědčená matka Kijivu. Společně s Richardem dala tato gorila nížinná život hned čtyřem mláďatům - mezi nimi i Moje, první gorile narozené v českých zoo. V neděli odpoledne Kijivu dostane dort.
Vzácní makaci lví se v ostravské zoologické zahradě úspěšně rozmnožují. Poslední mládě se zde narodilo 20. února. Do početné skupiny sociálně žijících primátů chovatelé zasahují jen minimálně, takže mezi zvířaty fungují přirozené vazby a chování.
Zoo Praha představí unikátní kolekci štírů. Přijďte se přesvědčit, že jde o jedinečné tvory s mimořádně zajímavými schopnostmi a životními projevy. Kolekce 40 druhů štírů bude k vidění od soboty 10. března do neděle 27. května 2018 v galerii v Gočárových domech.
Samice hrabáče kapského Nyota před chvílí opustila Zoo Praha, aby v novém domově, Zoo Olomouc, vytvořila pár s tamním samcem. Chovatelé na obou stranách věří, že se nový pár zaslouží o další generace těchto pozoruhodných afrických savců.
Do kolekcie korytnačiek v našej zoo pribudla vzácna kožnatka nílska, ktorá je najväčšia spomedzi piatich druhov kožnatiek známych z afrického kontinentu. Priviezli sme ju z belgickej Zoo Antwerpy. Návštevníci ju môžu obdivovať v budove Vivária.
Chodící žralok v Zoo Ostrava aneb Novinky od žralůčků okatých. V pavilonu Papua v ostravské zoologické zahradě se v tomto období mohou návštěvníci dočkat zajímavé podívané – v jednom z obřích akvárií se relativně pravidelně páří žraloci.
Samec lva indického Sohan, který v Zoo Praha dočasně nahradil nezkušeného Jamvana, na druhý pokus uspěl i u samice Suchi. K páření se lvicí Ginni došlo už koncem ledna.
S nástupem března se těšíváme na jaro. Místo oteplení ale udeřily silné mrazy a znovu tak nasazujeme čepice, rukavice a utíkáme domů k topení. Divoká zvířata však takové vynálezy nemají a musí se s nízkými teplotami vypořádat po svém. A my jim v tom můžeme pomoci. Jak?
Zoologická zahrada v Táboře se těší z prvních letošních přírůstků. Poprvé se zde podařilo odchovat mládě emu hnědého, v odchovně se jich nyní prohání hned šest. Nemusí to však být konečný počet, protože v líhni jsou ještě další vejce.
V sobotu 3. března si v Zoo Praha připomeneme Světový den divoké přírody, tentokrát zaměřený na téma velké kočkovité šelmy. Ve 14 hodin si při té příležitosti nenechte ujít speciální komentované krmení našich kočkovitých šelem přímo v Pavilonu šelem a plazů v dolní části zoo.
Ostravská zoologická zahrada je známá tím, že jako jediná na světě chová a odchovává damany stromové. Nyní přibyla další mimořádná událost – světlo světa spatřilo historicky první mládě damana pralesního v lidské péči!
Vážení příznivci dvorského safari parku, bohužel máme špatné zprávy z Keni. Zdravotní stav Sudána, posledního samce nosorožce tuponosého severního na světě, se začíná výrazně zhoršovat. Vzhledem k jeho pokročilému věku navíc není velká naděje na jeho zlepšení.
Minulý týden přistoupili ošetřovatelé a zoologové v Safari Parku Dvůr Králové k náročnému ošetření jedné ze samic slona afrického. Slonici Saly se podél obou klů vytvořily hluboké praskliny, které by mohly do budoucna vést k vážnému poranění. Z toho důvodu jí byly oba kly zkráceny.
Chladné počasí, které slibují meteorologové tento týden, se nevyhne ani ústecké zoologické zahradě. „Režim u zvířat je nutné přizpůsobit těmto podmínkám. Většina našich zvířat pochází původně z exotických oblastí, a přesto, že se jedná již o několikátou generaci chovanou v zoo.
Skupina psů hyenových sestavená před pouhým rokem a půl se ve dvorském safari parku znovu rozrostla. Samice Fiona se stala podruhé matkou a před dvěma týdny porodila 11štěňat.
Prvními mláďaty roku 2017 byli potomci mladého páru medvědů baribalů narození 4. ledna. Vzhledem k mládí a nezkušenosti matky, které jsme potřebovali dopřát maximum klidu na péči o mláďata, trvalo poměrně dlouho, než je mohli vidět i návštěvníci.
Zoo Tábor má na rok 2018 nachystaný opravdu pestrý program. Podívejte se co si pro vás připravili a zapište si akce do svých kalendářů.
Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Po karanténě v Praze zamíří do Dolního Dobřejova a odtamtud snad do Mongolska.
Péče o divoká zvířata hospitalizovaná ve vlašimské záchranné stanice nezahrnuje jen krmení, úklid ubikace a veterinární péči. Velmi důležitá je i psychika zvířete. Jedné labuti se zraněným křídlem tak nyní v léčení pomáhá handicapovaná divoká kachna.