Chodící žralok v Zoo Ostrava

3. března 2018 -. zdroj Zoo Ostrava

Chodící žralok v Zoo Ostrava aneb Novinky od žralůčků okatých

V pavilonu Papua v ostravské zoologické zahradě se v tomto období mohou návštěvníci dočkat zajímavé podívané – v jednom z obřích akvárií se relativně pravidelně páří žraloci. Co už ale lidé vidět nemohou, je výsledek jejich snažení… Mláďata pobývají z bezpečnostních důvodů v chovatelském zázemí.

Žralůčky okaté chová ostravská zoologická zahrada od roku 2010. V roce 2011 zde byla otevřena akvaterarijní expozice Papua a žralůčci se stali obyvateli jednoho z akvárií s názvem Korálové moře. V nádrži o objemu 6000 litrů je aktuálně k vidění jeden pár těchto paryb, který se zde pravidelně páří. Jako u všech paryb dochází i u žralůčků k vnitřnímu oplození. Samci mají párové pářící orgány, které vznikly přeměnou břišních ploutví. Páření je u našich žralůčků dobře patrné. Voda v nádrži je kalná od zmítajících se těl a velice často jsou pobořené i dekorace. Samice následně klade vejce ve tvaru kožovitých kapsulí o velikosti cca 10x4 cm (viz foto). Inkubační doba žraločích vajíček trvá okolo 120-140 dní. Jejich vývoj ale probíhá už mimo zraky návštěvníky – chovatelé je z bezpečnostních důvodů přemisťují do zázemí, kde se pak odehrává i odchov vylíhnutých mláďat. Rodičovský pár v pavilonu Papua zachycuje video 1.

Video Enrico Gombala

Vylíhlí žralůčci měří asi 14 cm a jsou věrnou napodobeninou dospělého jedince. Jsou tedy plně vyvinutí a schopní se o sebe postarat, takže péči rodičů nevyžadují. Naopak by hrozilo, že by mohla být svými rodiči považována za kořist a tudíž pozřena. Hned po vylíhnutí přijímají potravu dospělých, kterou tvoří drobné mořské rybky a bezobratlí živočichové. Zdržují se výhradně u dna, kde vyhledávají úkryt ve štěrbinách a pod kameny. V podstatě vůbec neplavou, ale po dně se pohybují jakousi „chůzí“ pomocí párových prsních a břišních ploutví. Tuto v podvodním světě zvláštní „chůzi“ mohou návštěvníci pozorovat také u dospělých žralůčků v pavilonu. V chovatelském zázemí je aktuálně 12 mláďat. Jedno sedmidenní mládě zachycuje video 2. Celkem se v ostravské zoo podařilo od roku 2013, kdy se žralůčci poprvé rozmnožili, odchovat už 22 mláďat.

Video Enrico Gombala

V rámci chovu v zoologických zahradách se jedná o zajímavý a ojedinělý odchov. V Evropě chová žralůčky okaté asi 15 zoo, ale např. v loňském roce se rozmnožili pouze ve dvou – jednou z nich byla Zoo Ostrava, kde odchovali sedm mláďat, druhou zoo v německém Lipsku – jedno mládě.

Žralůček okatý (Hemiscyllium ocellatum)

Tato paryba patří do řádu malotlamců, kam patří například také známý žralok obrovský, dorůstající 18 m. Žralůček okatý dorůstá délky jen okolo 1 m. „Okem“ je myšlena velká tmavá skvrna po bocích, která funguje jako mimikry k oklamání predátorů. Napodobuje „oko“ nějakého velkého zvířete.

Žralůček okatý, foto P. Vlček

Žije v okolí ostrova Nová Guinea a při severní Austrálii. Jiná oddělená populace se vyskytuje kolem Velkých sund. Obývá velmi mělké vody korálových útesů, byl však pozorován i v hloubkách 40 m. Velmi často však prolézá mělčiny „chůzí“ pomocí párových ploutví v hloubce okolo 15 cm. V těchto mělčinách je také velmi teplá voda (až 30 °C), nicméně tento druh je velmi tolerantní k vysoké teplotě a hlavně k nízkému obsahu kyslíku ve vodě! Je však aktivní spíše po setmění a při rozbřesku. Přes den odpočívají nehybně v dutinách a úkrytech. Loví různé bezobratlé (červi, korýši) a ryby na dně a ve dně – dokáže do substrátu zanořit hlavu a v substrátu tak pozřít potravu.

Žralůček okatý

Chodící žralok v Zoo Ostrava aneb Novinky od žralůčků okatých. Foto 1.: Mládě žralůčka okatého 7denní, foto E.Gombala. Foto 2.: Kapsule žralůčků. Foto 3.: Žralůček okatý, foto P. Vlček.


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum