Rybičky

Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum), česky také zvaný vodní dráček, chodící mlok nebo tygří mlok, je středně velký obojživelník vyskytující se v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

Bahník západoafrický (Protopterus annectens) je ryba z čeledi Protopteridae. Patří mezi dvojdyšné (Dipnoi). Tyto ryby se na naší planetě vyskytují velice dlouhou dobu a patří mezi tzv. živoucí zkameněliny.

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintky a čeledi guramovití. Patří do skupiny tzv. pěnových bojovnic, jejichž samci staví pro potomstvo pěnová hnízda.

Čichavec líbající je labyrintní paprskoploutvá ryba, jediný zástupce rodu Helostoma a čeledi čichavcovití (Helostomatidae). Pochází ze sladkých vod jihovýchodní Asie, kde patří k významným konzumním rybám.

Čichavec perleťový je labyrintní paprskoploutvá ryba z čeledi guramovití. Rybka je velmi plachá, ale skvěle se snáší s jinými rybkami. Čichavec se průměrně dožívá 10 let. Voda v akváriu by měla čichavci vyhovovat s teplotou 24-29 °C. Dorůstá maximální velikosti 13 cm.

Čichavec tmavohnědý je drobná sladkovodní paprskoploutvá ryba z podřádu labyrintky (Anabantoidei) a čeledi guramovití (Osphronemidae). Pochází z černých vod Malajsie a Indonésie.

Havýš hladký (Lactophrys triqueter) má zvláštní tvar a nedosahuje rychlosti průměrných ryb. Ryba je docela krotká a vzhledem k tomu, že je pomalejší, musí to kompenzovat jedovatou látkou.

Havýš rohatý má tělo ve tvaru trojúhelníku. Šupiny nahradily kostěné destičky, celé tělo je tak téměř neohybné. Mladé rybky žijí v menších skupinkách, dospělí samostatně. Havýši jsou hermafroditi. Malé rybky nejdříve dospívají v samice, pak se některé mění v samce. Samečci jsou mnohem barevnější.

Kančík červenooký (Cichlasoma Severum) je dlouhověká ryba, dobře se snáší s jinými rybami v akváriu. Kančík má rád nádrž s rostlinami po stranách akvária, ale pozor, nesmí jim překážet.

Koníček mořský je druh mořské ryby z čeledi jehlovitých, která je známá svým netypickým tvarem těla a hlavy, jež částečně připomíná hlavu koně. Jedná se o malou rybku o velikosti okolo 15 cm.

Králíčkovec liščí (Siganus vulpinus) musí mít dostat prostoru k plavání. Nejedná se o náročný druh. Krásná korálová ryba s výraznou žlutou barvou.

Krunýřovec - Ancistrus je rod sladkovodních ryb. Jedná se o druh klidných ryb žijících u dna. Jejich zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami.

Parmovcovití (Apogonidae) je čeleď ryb z řádu ostnoploutví (Perciformes). Zahrnuje 28 rodů a přes 270 druhů. Většina je mořská, ale několik druhů obývá brakické vody. RodGlossamia je výhradně sladkovodní.

Terčovec - Symphysodon je rod ryb vyznačující se diskovitým tvarem těla a výrazným, krásným zbarvením. Terčovci jsou označováni za "krále akvarijních ryb", jejich chov a odchov v zajetí však není jednoduchý a vyžadují péči zkušeného akvaristy.

Tetra červenoústá je mírumilovná hejnová ryba vyžadující velký prostor k plavání. Od dvou podobných druhů se liší tím, že červená skvrna na hlavě končí u žaber nebo je mírně přesahuje.

Tilapia je velký rod cichlidovitých ryb, vyskytujících se endemicky pouze v Africe, kromě jediného druhu (T. zillii), který se objevuje též na Středním východě.

Vrubozubec paví (Astronotus ocellatus) je druh sladkovodní ryby z čeledi vrubozubcovití. Jedná se o velkou jihoamerickou cichlidu, vhodnou jen do značně velkých akvárií s rybami stejně velkými.

Závojnatka čínská je akvarijní a jezírková ryba, přezdívaná též jako „Zlatá rybka“, vyšlechtěná v Číně z karase zlatého. Má mnoho barevných variant, od oranžové až po červenou, stříbrnou a černou.

Živorodka duhová známá též jako paví očko nebo gupka, je drobná sladkovodní až brakická paprskoploutvá ryba z čeledi živorodkovitých (Poeciliidae). Díky své nenáročnosti a temperamentnosti je jednou z nejoblíbenějších akvarijních ryb, vhodnou pro naprosté začátečníky.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum