Bahník západoafrický

Bahník západoafrický (Protopterus annectens) je ryba z čeledi Protopteridae. Patří mezi dvojdyšné (Dipnoi). Tyto ryby se na naší planetě vyskytují velice dlouhou dobu a patří mezi tzv. živoucí zkameněliny.

Bahníci západoafričtí žijí ve sladkých bažinatých jezerech Afriky. Jejich areál rozšíření je velký, ze všech zemí, ve kterých se vyskytuje, jmenujme například Čad. IUCN ho řadí mezi málo dotčené druhy.

Bahník západoafrický má dlouhé tělo, které může měřit až 1 metr. Bahníci jsou dlouhověcí, byl u nich zjištěn věk i 20 let.

Tyto primitivní ryby nejsou, co se týče potravy, příliš vybíravé. Živí se všemi organismy které najdou, včetně obojživelníků a jiných tvorů.

Bahník západoafrický, autor: Takada@mex (Creative Commons - Wikimedia)

Bahníci žijí v jezerech, která v období sucha vysychají. Nedostatek vody jim však nevadí a ani je nemůže zahubit. Když přijde období sucha, bahník si vyhloubí ve vlhkém bahně komůrku, do které zaleze a otvor ucpe slizovým víčkem. Skrz toto víčko poté dýchá atmosférický kyslík. Je neuvěřitelné, že této rybě se vyvinuly orgány pro dýchání běžného vzduchu. Takto schovaný dokáže bahník vydržet až do období dešťů.

Bahník západoafrický, autor: Mathae (Creative Commons - Wikimedia)

Zdroj: Wikipedie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum