Vrubozubec paví

Vrubozubec paví (Astronotus ocellatus) je druh sladkovodní ryby z čeledi vrubozubcovití. Jedná se o velkou jihoamerickou cichlidu s velkým ¨V¨, vhodnou jen do značně velkých akvárií s rybami stejně velkými. Jejich zbarvení je v různém stáří jiné, když jsou rybky mladé zhruba ve velikosti do 6 cm, je jejich zbarvení čokoládově hnědé s bílou kresbou, která je jemně černě lemována, v dospělosti jsou rybky jednolitě šedohnědé s občasnou šedobílou kresbou. Na kořeni ocasní ploutve je tmavá skvrna, která červeně ohraničena.

Jejich snášenlivost je jiná kus od kusu, jedni se chovají naprosto mírumilovně a majestátně a ostatních ryb si téměř nevšímají a druzí téměř bez přestání uzurpují vše co je v akváriu. Rybky jsou naprosto neúnavnými dělníky při přestavbě akvária, ani velké kameny jim nedělají značné problémy, rostlinky v jejich blízkosti dlouho nevydrží. Jejich apetit je opravdu velký a v dospělosti dokážou spotřebovat opravdu velké množství potravy. Dnes je již v zajetí chováno poměrně hodně barevných variant z nichž asi nejhezčí je červená (red oscar), kde platí že čím je ryba starší tím více výrazné červené zbarvení. V poslední době se také objevuje modrá dlouhoploutvá varianta, která je velmi náchylná na různá bakteriální onemocnění.

Vrubozubec paví, autor: Ultramontane

Živá potrava: maso, mouční červi, v mládí nitěnky; granule: Hikari - japonské granule, velice kvalitní ryby, jsou po něm nádherně zbarveni a velmi rychle pak rostou.

Rozdíly v pohlaví jsou téměř nepatrné, ale sameček má často tři zřetelné kulaté skvrny na ostnaté části hřbetní ploutve což není pravidlem, dá se také u dospělých ryb poznat podle velikosti ploutví, samec je má statnější. Vždy je lepší si pořídit skupinu mladých ryb ze které se časem pár najde sám. Chovný pár, který se k sobě hodí, přejde do tření, jakmile je samice připravena.

Vrubozubec paví, autor: Prakash Chakraborty

Jikry kladou na předem očištěný povrch, nemají žádné požadavky na podklad a často se třou na dno nádrže. Tření těchto obrů vypadá velmi nebezpečně ale většinou si ryby vůbec neublíží. Z jednoho tření může být až přes 1500 jiker. Plůdek se líhne zhruba za 55 až 70 hodin a za dalších 50 až 80 hodin se rozplave. Zprvu se zdržuje na těle rodičů, jako je tomu u terčovců, kde je nejvíce chráněn a pravděpodobně má i dostatek potravy v podobě kožního sekretu rodičů. Na rozdíl od terčovců není tento kožní sekret potřeba k úspěšnému odchovu potomstva. Ale velmi urychluje jejich růst. Jejich další odchov je bezproblémový, mladé rybky s chutí přijímají buchanky a rychle rostou. zhruba za tři měsíce mají již kolem 4 až 5 centimetrů.

Zdroj: Wikipedie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum