Zoo Jihlava: Žirafa Rothschildova a síťovaná

Žirafa Rothschildova a síťovaná. ZOO Jihlava 28. července 2015.

Zoo v Jihlavě přívítala žirafy poprvé ve své historii (založena 1957) 16. května 2013. Pozdě odpoledne přijeli první dva samci: Paul z německé Zoo Münster (žirafa síťovaná) a Zuberi z belgického Bellevaerde parku (žirafa Rothschildova). Druhý den 17. května přijel poslední samec Manu z ostravské zoo (žirafa Rothschildova). Slavnostní otevření nového pavilonu se žirafami - Africká savana, se konalo 5. června 2013 ve 14:00.

Žirafa Rothschildova, psáno také jako žirafa Rotschildova, (Giraffa camelopardalis rothschildi nebo Giraffa camelopardalis rotschildi) je druhý nejvíce ohrožený poddruh žirafy jen s několika sty žijícími jedinci (podle jiných údajů žije v přírodě několik tisíc jedinců). Na základě nových molekulárních analýz z r. 2016 již není považována za samostatný poddruh, ale za ekotyp jiného poddruhu žirafy - žirafy núbijské (Giraffa camelopardalis camelopardalis).

Byla pojmenována po zakladateli muzea v Tringu L. W. Rothschildovi. Všechny, které žijí ve volné přírodě, jsou v chráněných oblastech v Keni a Ugandě. Dříve žila i v Súdánu, ale tam pravděpodobně vyhynula. Zatímco žirafy obecně jsou klasifikovány statusem málo dotčený druh, žirafa Rothschildova je v kategorii ohrožený druh kvůli nízké populaci. Existuje velmi málo míst, kde lze žirafu Rothschildovu pozorovat v divočině - patří k nim národní park Nakuru v Keni nebo národní parky Murchison Falls a Kidepo Valley v severní Ugandě. Existují různé chovné programy, které mají za cíl zvýšit populaci žirafy Rothschildovy, např. Giraffe Centre v Nairobi v Keni nebo Woburn Safari Park ve Woburnu ve Velké Británii.

Žirafa Rothschildova (vlevo) a žirafa síťovaná (vpravo)

Žirafy Rothschildovy jsou snadno odlišitelné od ostatních poddruhů. Nejviditelnější je ve zbarvení srsti. Typické jsou tmavohnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny se slabšími krémově zbarvenými liniemi okolo. Hlezno bývá skvrnité.

Žirafa síťovaná (Giraffa camelopardalis reticulata) je poddruh žirafy žijící ve východní Africe.

Její název je odvozen od červenohnědých skvrn pokrývajících tělo i nohy a oddělených od sebe bílou sítí. Je vysoká 4,5-6 m, dlouhá 3-4 metry, váží 600-1200 kg. Ocas je dlouhý až 1 m. Má velmi dlouhý (45-50 cm) a silný jazyk zbarvený do fialova. Na hlavě má malé růžky měřící 15 cm.

Žije na savanách a křovinatých buších v Africe v jižním Somálsku, v severní Keni a jižní Etiopii. Po světě je chována v řadě zoologických zahrad, v České republice pouze v ZOO Brno, ZOO Dvůr Králové nebo v Zoo Jihlava.

Živí se listy akácií a mimóz, větvičkami, plody a trávou. Má dobrý čich. Běhá rychlostí až 50 km/h. V přírodě se dožívá se 20-25 let, v zajetí až 33 let.

Zdroj: Wikipedie a Zoo Jihlava

Žirafy - Jihlava

Zoo Jihlava: Žirafa Rothschildova a síťovaná.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum