Želva pavoukovitá - 2018

3. srpna 2018 - zdroj Zoo Brno

V Zoo Brno se vylíhla druhá kriticky ohrožená želva pavoukovitá

Úspěšně pokračuje odchov kriticky ohrožené želvy pavoukovité v Zoo Brno. V loňském roce se na Mniší hoře vylíhla jediná želva v celé Evropě, letos na začátku května spatřil světlo světa další přírůstek.

„Zaměřujeme se na severní poddruh (Pyxis arachnoides brygooi) této želvy. V současné době je naše chovná skupina jedinou v evropských zoo. Navíc se teprve nedávno podařilo rozklíčovat specifický způsob inkubace vajec. Jedná se tak o prvoodchov poddruhu v rámci celé EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií),” řekl kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

První mládě přežilo kritický rok, během něhož uhyne největší procento mláďat. I když u nás vyrůstá v ideálních podmínkách v porovnání s extrémními nároky kladenými na druh v přírodě, roste malá želva velmi pomalu. Během jednoho roku povyrostla o pouhých pět milimetrů na celkové čtyři centimetry. Váží asi 10 gramů.

V Zoo Brno se vylíhla druhá kriticky ohrožená želva pavoukovitá, foto Zoo Brno

Za tento odchov získala Zoo Brno před několika týdny třetí místo v prestižním hodnocení Bílý slon.

„V pondělí 7. května, tedy téměř přesně po jednom roce, se vylíhlo druhé mládě. Další vejce je navíc stále v inkubátoru. Neradi bychom to zakřikli, ale také s ním to vypadá dobře,” doplnil Šrámek. To je velký úspěch, protože tento druh se rozmnožuje velmi pomalu. Samička v zajetí naklade v průměru 2 – 3 vejce za rok.

Úspěchy v chovu mají dozvuk i na mezinárodním poli. Petr Šrámek byl totiž oficiálně ustanoven vedoucím evropské plemenné knihy EAZA (European Studbook – ESB) pro tento druh. „Obnáší to doporučení přesunů, spojování a množení jedinců, rady týkající se problémů s chovem a odchovem a zejména celkový dlouhodobý management chovu evropské populace všech chovaných poddruhů,” vysvětlil kurátor brněnské zoo.

Na Mniší hoře je od roku 2004 celkem šest samců, kteří byli zabavení na vídeňském letišti. Samičku má zoo teprve od roku 2015. Získání samice je obecně nesmírně obtížné, proto jsme navázali spolupráci s AZA (Severoamerická asociace zoo a akvárií), kde běží pro tento druh chovný program. Jeho koordinátor nakonec navržený přesun dospělé samice do brněnské zoo odsouhlasil.

Želva pavoukovitá je podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) řazena mezi kriticky ohrožené druhy. Obývá relativně malý areál jihozápadního Madagaskaru, kde žije v suchých biotopech řídkých lesů a keřů. Je ohrožená úbytkem přirozeného prostředí, protože lidé kácí stromy na dřevo. Kvůli své krásné kresbě na krunýři se stává obětí nelegálního obchodu.

Želva pavoukovitá

V Zoo Brno se vylíhla druhá kriticky ohrožená želva pavoukovitá, foto Zoo Brno.


 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum