Zejozob africký

20. září 2018 - zdroj Zoo Praha

Světové prvenství Zoo Praha – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat podivuhodného zejozoba afrického

Zoo Praha letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené v pražské zoo 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

Pražská zoo chová zejozoby od roku 1996. Velký úspěch zaznamenala v roce 2011, kdy se jí jako první z evropských zoo povedl přirozený odchov zejozoba afrického pod rodiči. Letos si může připsat další úspěch, a to světový – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat za osm chovatelských sezón.

Zejozob africký je potravní specialista velmi pozoruhodného vzhledu. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

„V prvních dnech chovatelé dvakrát denně pravidelně lezou k hnízdům, aby mláďata zvážili, dle potřeby přikrmili a podali výživové doplňky a léky, než se chovné páry ujmou své rodičovské úlohy naplno,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Zejozobi afričtí se coby potravní specialisté živí sladkovodními rybami a kuřaty; nejdůležitější složku potravy ovšem tvoří hlemýždi. Zejozobi je svým zručným, speciálně uzpůsobeným zobákem vytahují z ulit, aniž by tyto ulity porušili. V hnízdní sezóně dokáže pražské hejno denně spořádat celý kbelík hlemýžďů.

Celkem se v Zoo Praha podařilo odchovat již 35 mláďat zejozoba afrického, která pak odešla jak do českých zoo, tak do zoo ve Francii, Německu a Rakousku.

Zejozob africký

Světové prvenství Zoo Praha – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat podivuhodného zejozoba afrického.

Foto 1: Zoo Praha dosáhla dalšího prvenství: 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón. Tím se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.

Foto 2: Hejno zejozobů afrických ze Zoo Praha dokáže denně spořádat kbelík hlemýžďů. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.

Foto 3: Dospělí zejozobové afričtí mají čelisti dlouhého zobáku mírně ohnuté proti sobě tak, že se dotýkají špičkami, ale jinak mezi těmito čelistmi zůstává štěrbina. Takto uzpůsobený zobák slouží k dobývání těl měkkýšů z pevných schránek. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.

Foto 4: Zejozob africký je potravní specialista velmi pozoruhodného vzhledu. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum