ÚSTÍ NAD LABEM: Odchov vzácných zoborožců vrásčitých

18. srpna 2020

Ústecká zoologická zahrada se může pyšnit dalším úspěšným odchovem. Páru zoborožců vrásčitých se vylíhla mláďata. „Naše zoo patří již řadu let mezi světovou špičku v chovu těchto ptáků. První pár přicestoval již v roce 1992 a o deset let později došlo k prvnímu odchovu. Od té doby dochází k líhnutí mláďat téměř každý rok a zde odchovaní zoborožci se již zapojili do evropských chovů,“ sděluje tiskový mluvčí zoo Matěj Kynšt.

Zoborožec vrásčitý - dospělec, foto Nikola Roštejnská

Hnízdění těchto asijských ptáků probíhá specifickým způsobem a je pro oba jedince velmi náročné. Samice začne v období jara vyhledávat vhodnou dutinu, kterou vystele patřičnou podestýlkou a poté se v ní zazdí ze směsi hoblin a zbytků potravy. Vytvořená hmota ztvrdne a zanechá ji izolovanou v dutině až na drobný otvor, kterým ji samec přináší potravu. Tu tvoří hlavně ovoce a další plody nebo myší holátka. „Samice v letošním roce snesla celkem tři vejce. Jejich inkubace trvala téměř 30 dní a k líhnutí došlo v rozmezí tří dnů v druhé polovině dubna. Holá mláďata zůstávají ještě několik dalších týdnů s matkou v dutině, kterou letos opustila až na konci června, kdy již měla dospělý pokryv těla. „Nejedná se o první odchov tohoto páru, svá první mláďata odchoval již v roce 2018 a po roční pauze se mu to podařilo znovu. V letošním roce se v evropských zoologických zahradách podařilo odchovat pouze sedm jedinců. Kromě naší zoo se podařil odchov tří mláďat v Zoo Jersey a jednoho mláděte v britské Zoo Paignton,“ přibližuje zástupce ředitele pro péči o zvířata a zahradnictví Lukáš Štěrba.

Zoborožci vrásčití potřebují v období hnízdění klid a striktní režim. Z tohoto důvodu jsou chováni mimo návštěvnickou trasu, což se v budoucnu změní. „Od našeho zřizovatele jsme získali finanční prostředky na projektovou dokumentaci ve výši 347 230 Kč, která je v současné době již hotová. Nyní bude následovat vypsání výběrového řízení na stavbu, které vypisuje Statutární město Ústí nad Labem. Pavilon bude stát v prostorách bývalé expozice pro malé šelmy a poskytne požadované zázemí pro odchovy, které budou moci poprvé obdivovat i návštěvníci,“ informuje ředitel zoo Roman Končel.

Zdroj: Zoologická zahrada Ústí nad Labem.

ÚSTÍ NAD LABEM: Odchov vzácných zoborožců vrásčitých

ZOO ÚSTÍ NAD LABEM: Odchov vzácných zoborožců vrásčitých. Fotogalerie. 1. Jedno z letošních mláďat, foto Ingrid Veselá Volfová. 2. Letošní mláďata, foto Ingrid Veselá Volfová. 3. Zoborožec vrásčitý - dospělec, foto Nikola Roštejnská.


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum