Khalila pečuje o tři malé lvice

Khalila pečuje o tři malé lvice. Lvíčata přestěhovala z porodního boxu na jiné místo zázemí

Preventivní prohlídka ukázala, že tři lvíčata narozená 5. července 2020 v Safari Parku Dvůr Králové, jsou samice. Všechny tři jsou zdravé a jejich matka Khalila se o ně nadále vzorně stará. Lvíčata již otevřela oči a pomalu začínají objevovat nejbližší okolí. Ve Lvím safari zůstává zbytek skupiny k vidění jako obvykle.

„První preventivní kontroly prokázaly, že všechna mláďata jsou samice, z nichž ta nejmenší projevuje z pohledu ošetřovatelů nevrlou povahu“,“ popisuje zoologický ředitel Safari Parku Dvůr Králové Jaroslav Hyjánek.

Odborníci během preventivní prohlídky určili nejen pohlaví lvíčat, ale také je zvážili. Mladé lvice váží 3,25 kg, 3,13 kg a nejmenší 2,34 kg. Všechny mají už otevřené oči a pomalu začínají objevovat nejbližší okolí.

Safari Park Dvůr Králové: Preventivní prohlídka lvíčat, foto Lukáš Pavlačík.

V životě lvích mláďat došlo k jedné významné změně. „Khalila se rozhodla vrh přestěhovat a odnesla své potomky do jiného boxu,“ říká Jaroslav Hyjánek. V tuto chvíli tedy ošetřovatelé nemají možnost skupinu sledovat na kamerách, ale pouze vizuálně z provozní chodby. „Khalila se ovšem i nadále projevuje jako výborná matka, a tak nemáme důvod k velkým obavám. Občasné kontroly z chodby toleruje bez potíží,“ uzavírá Jaroslav Hyjánek.

Mladé lvice v budoucnu ve Dvoře Králové nezůstanou. O jejich novém domově rozhodne koordinátor evropského chovu. Stane se tak ve chvíli, kdy se zcela osamostatní a budou se moci samy zapojit do reprodukce.

Kdy se mláďata vydají na dvorky pavilonu, záleží pouze na Khalile a lvíčatech samotných. Ošetřovatelé však odhadují, že k vidění by mohla být v září. Ve Lvím safari se nadále pohybuje zbytek dvorské smečky, provoz zůstává nezměněný.

Lev berberský, kterého chová Safari Park Dvůr Králové, už z volné přírody zcela vymizel. V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad. Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu (EEP), který doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat či případná managementová opatření chovu, vedoucí k co nejvyšší genetické pestrosti populace lvů berberských v lidské péči. Právě tyto kroky jsou zásadní pro přežití druhu do budoucnosti.

Tři lvíčata

Preventivní prohlídka ukázala, že tři lvíčata narozená 5. července 2020 v Safari Parku Dvůr Králové, jsou samice. Všechny tři jsou zdravé a jejich matka Khalila se o ně nadále vzorně stará. Lvíčata již otevřela oči a pomalu začínají objevovat nejbližší okolí. Ve Lvím safari zůstává zbytek skupiny k vidění jako obvykle. Safari Park Dvůr Králové: Preventivní prohlídka lvíčat, foto Lukáš Pavlačík.


 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum