ZOO ÚSTÍ NAD LABEM: Podzimní stěhování aligátorů

3. října 2020

ZOO ÚSTÍ NAD LABEM: Podzimní stěhování aligátorů

Ve čtvrtek 1. října došlo v ústecké zoo k plánovanému stěhování dvou aligátorů amerických do jejich vnitřní ubikace na zimovišti. Přesun z venkovního výběhu absolvoval samec Libor spolu se samicí Adélou, pro kterou se jednalo o první stěhování zpět do zázemí. „Jelikož noční teploty již dosahují hranice, kdy je možné ponechat aligátory ve venkovní expozici, přistoupilo se k transportu. První přišel na řadu samec Libor, kterého pomocí lana a odchytového lana kolegové přesunuli do transportní bedny. Po převozu na zimoviště došlo k vypuštění do připraveného bazénu. Stejný scénář měl transport i samice Adély. Díky sehranému týmu byl dnešní transport velmi rychlý a nezatížil zvířata nadměrným stresem,“ upřesňuje ošetřovatel plazů František Šubík.

Přesun do bedny, foto Ingrid Veselá Volfová - Zoo Ústí nad Labem

„Prostory zimoviště poskytují aligátorům stálou teplotu nad 25 oC. Právě tyto podmínky simulují jejich přirozené podnebí. Patřičné teplo napomáhá denní aktivitě zvířat a lepšímu příjmu potravy, kterou tvoří zejména hovězí maso, kuřata, sladkovodní ryby a kvůli přísunu vápníku i vepřová kolínka. Obě zvířata zůstanou ve svém zimním příbytku až do pozdního jara příštího roku, kdy noční teploty opět umožní jejich přesun do venkovního výběhu. Návštěvníci tedy pár aligátorů uvidí až v příštím roce,“ doplňuje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

„Aligátor Libor přišel do naší zoo v roce 1974 ve věku cca 3–4 let a je služebně nejstarším zvířetem naší zoo. Byl tehdy zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých. V současnosti se zvířata však nenakupují, ale probíhají výměny v rámci zoologických zahrad. Adéla k nám přišla ze záchranného centra plzeňské zoo. Spolu se třemi dalšími samicemi byla zabavena soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu,“ doplňuje Matěj Kynšt.

Aligátoři američtí patří do řádu krokodýlů. Přirozeně obývají bažiny, močály a pomalé toky, kde loví potravu. Tu tvoří převážně ryby, ptáci, želvy či různé druhy savců. Mláďata aligátorů loví převážně hmyz, měkkýše a další drobné bezobratlé živočichy. V minulosti byli aligátoři intenzivně loveni kvůli kvalitní kůži. Dnes je jejich lov nelegální a kůže je získávána z farmových chovů těchto plazů. Právě díky aligátořím farmám byla divoká populace těchto zvířat zachována a dnes ve volné přírodě prosperuje.

Zdroj: Zoo Ústí nad Labem.

ZOO ÚSTÍ NAD LABEM: Podzimní stěhování aligátorů

Ve čtvrtek 1. října došlo v ústecké zoo k plánovanému stěhování dvou aligátorů amerických do jejich vnitřní ubikace na zimovišti.

Fotografie. 1. Samec Libor, v pozadí samice Adéla, foto Ingrid Veselá Volfová. 2. Přesun do bedny, foto Ingrid Veselá Volfová. Zoo Ústí nad Labem.


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum