DVŮR KRÁLOVÉ: Mládě hrocha

18. srpna 2020

Premiéra pěšího safari: ve velkém jezeře se poprvé narodil malý hroch. S celou skupinou je k vidění denně

Přímo do vody přírodního jezera v letním výběhu porodila samice hrocha obojživelného Mona mládě. Porod proběhl 7. srpna v šest večer. Malý hroch začal ihned následovat matku, která ho zatím drží stranou ostatních členů stáda. Samotný porod mohli sledovat i návštěvníci, kteří mohou celou skupinu nadále pozorovat v pěším safari.

DVŮR KRÁLOVÉ: Mládě hrocha

„Hroší mládě se narodilo přímo před zraky udivených návštěvníků, porod proběhl bez problémů a rychle,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. Hrošice mládě z hloubky odtlačila na písčinu a začala je bránit před zvědavými ostatními členy skupiny. „Je to historicky poprvé, kdy mládě přišlo na svět přímo ve velké letní expozici. Porody dosud probíhaly v průběhu zimy a v zázemí,“ doplňuje Jiří Hrubý. Jde tedy o nejmenší mládě, které mohli lidé vidět, ostatní se představovala ve věku několika měsíců.

Porody do vody jsou u hrochů relativně běžné, mláďata dokonce přímo pod vodou umí také sát mateřské mléko. V případě zimních odchovů v zázemí ovšem obvykle samice rodí oddělená od samce. I porod ve velké skupině byl pro zoology premiérou.

Zatím se dvojice drží od ostatních hrochů dál, což podle zoologů bude trvat ještě pár dnů. Následně začne pozvolné seznamování.

Protože porod proběhl v takřka přírodních podmínkách, kde zoologové nemají šanci do záležitostí hrochů příliš zasahovat, není zatím zřejmé pohlaví nového přírůstku. Mládě se po pěti dnech jeví stále vitální a pravidelně pije.

Ve výběhu je mládě k vidění každý den od začátku návštěvní doby až do večera. Právě tou dobou jsou tato zvířata nejaktivnější a je lepší šance zahlédnout je také na souši. K tomu, aby nové mládě návštěvníci spatřili, je zatím třeba trochu více trpělivosti než případě ostatních hrochů. Často se ukrývá za matkou nebo v houštinách rákosí na březích jezera. Skupinu tvoří vedle něj i dospělý samec Mike, matka Mona a další dospělá samice Hula a dva mladí samci, narození v únoru 2019 a lednu 2020.

Ve Dvoře Králové žijí hroši již od roku 1966. Přestávka v chovu nastala v roce 2002, kdy hroši safari park opustili kvůli demolici starého pavilonu. Do Podkrkonoší se vrátili až v roce 2016. To obydlili jedinečný výběh s obrovskou vodní plochou a rozsáhlými pastvinami v pěším safari, kde jim společnost dělají jeřábi, pelikáni, vodušky a další druhy antilop.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové.

DVŮR KRÁLOVÉ: Mládě hrocha

DVŮR KRÁLOVÉ: Mládě hrocha. Fotogalerie. 1. Mládě hrocha s matkou, foto Lukáš Pavlačík. 2. Mládě hrocha, foto Lukáš Pavlačík. 3. Jednodenní mládě hrocha, foto Simona Jiřičková.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum