V ZOO Dvůr Králové páté mládě vzácného drila černolícího

13. listopadu 2017 - zdroj Zoo Dvůr Králové

V ZOO Dvůr Králové se narodilo už páté mládě vzácného drila černolícího

Chovu drilů černolících, vzácného druhu afrických primátů, se královédvorská zoo věnuje jako jediná v České republice od roku 2015, kdy tam dorazila sedmičlenná skupina z frankfurtské zoo. Od té doby zaznamenává každý rok nové přírůstky. Poslední mládě se tam narodilo 6. listopadu a je to pravděpodobně samička.

Drilové černolící jsou díky sytě černému zbarvení tváře považováni za primáty s děsivým úsměvem. Ve volné přírodě jsou ohroženi vyhubením. Za úbytkem jejich populace stojí zejména ničení jejich přirozeného prostředí - kácení tropických lesů západní Afriky.

V ZOO Dvůr Králové se narodilo páté mládě vzácného drila černolícího, foto Jakub Labský

Drilové žijí ve skupinách o dvou až třech desítkách jedinců, které jsou vedeny jedním dominantním samce. „Naše skupina je v tomto poněkud ojedinělá. Dominantní samec Chepo částečně toleruje druhého samce Ricarda, který rovněž páří dospělé samice. Z toho důvodu nemůžeme u žádného z mláďat nyní říct, který ze samců je otec," popisuje kurátor primátů Michal Podhrázský.

Matkou mláděte je jedenáctiletá samice Kebale. „Domníváme se, že nový přírůstek je samička. Jisti si ale budeme až během několika týdnů, kdy mládě povyroste,“ říká Michal Podhrázský. S novým přírůstkem čítá dvorská tlupa nyní devět jedinců.

Dril černolící

V ZOO Dvůr Králové se narodilo už páté mládě vzácného drila černolícího. Foto Jakub Labský a Lukáš Pavlačík/ZOO Dvůr Králové.


 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum