Kobra černá podstoupila veterinární zákrok

12. září 2018 - Safari Park Dvůr Králové

Smrtelně jedovatá kobra černá podstoupila v Safari Parku Dvůr Králové náročný veterinární zákrok

Opakované zanícení jedového váčku jednoho z nejnebezpečnějších hadů světa kobry černé si ve dvorském safari parku ve středu 5. září vyžádalo zásah veterináře. Operace trvala téměř dvě hodiny.

Kobra už třetím rokem trpí chronickými záněty jedového váčku, které nelze léčit jiným způsobem než operačním zákrokem. V minulosti pracovníci safari parku jedový váček během operace pouze vyčistili, tentokrát se ale po dohodě s veterinářem rozhodli jedovou žlázu odebrat úplně.

"Onemocnění se už několik let opakuje, navíc jsme po uspání a otevření rány zjistili, že se zánět oproti předchozím rokům rozšířil. Tím, že jsme odebrali celou žlázu, by se záněty už neměly vracet,“ říká ošetřovatel Martin Smrček.

Samotnému zákroku předcházel odchyt zvířete. U jedovatých hadů je potřeba před aplikací tišících prostředků zajistit, aby nedošlo k jakémukoli kontaktu s člověkem. K tomuto účelu zkušení dvorští pracovníci vytvořili jedinečný systém.

Kobra černá podstoupila veterinární zákrok, foto Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

„Nebezpečné hady odchytáváme do vaku, který ústí do průhledné plastové trubice. Vak se přiloží pomocí speciální konstrukce ke dnu odchytové boudičce, která je součástí každého terária. Jakmile otevřeme dno bedny, had spadne do připojeného pytle a instinktivně se začne pohybovat za světlem, tedy do plastové trubice. Jakmile má had hlavu v trubici, uklidní svůj pohyb a přichází chvíle pro veterináře, který skrz pytel píchne anestetika,“ vysvětluje odchytový systém ošetřovatel.

Po operaci byla kobra vrácena zpět do teraria. Nyní budou ošetřovatelé sledovat její zdravotní stav. „Zda byla operace úspěšná, nám ukáže až čas,“ uzavírá Martin Smrček.

Prudce jedovatá kobra černá je největším africkým druhem kober, může dorůst délky až 3 metrů. Obývá oblasti západní a střední Afriky. Dvorský safari park chová jedovaté hady od začátku roku 2014, kdy byla slavnostně otevřena expozice Jedovatá Afrika, a v současnosti jich má 13 druhů.

Kobra černá podstoupila zákrok

Smrtelně jedovatá kobra černá podstoupila v Safari Parku Dvůr Králové náročný veterinární zákrok, foto Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové.


 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum