Do brněnské zoo se vrátily střílející ryby

25. ledna 2018 - zdroj Zoo Brno

Do brněnské zoo se vrátily střílející ryby

Unikátní loveckou techniku stříkounů si mohou nově prohlédnout návštěvníci brněnské zoo. Tyto ryby svou kořist sestřelují proudem vody.

Zoo Brno chová stříkouny v pavilonu Exotárium ve speciálně připraveném akváriu. “Chytají hmyz nad vodní hladinou, ale velmi neobvyklým způsobem. Jiné druhy uloví odpočívající hmyz nad hladinou skokem, zatímco stříkouni se naučili srážet potravu velmi přesně mířenými proudem (kapkami) vody, který vystřelují z tlamky. Dokáží velmi přesně mířit na vzdálenosti více než jeden metr,” vysvětlil kurátor chovu ryb Petr Šrámek.

Mladé ryby se této precizní střelecké technice musí postupně učit. Stříkouni v brněnské zoo toto umění už ovládají a předvádí ho pravidelně při krmení cvrčky.

V Zoo Brno již byli stříkouni v minulosti chováni. Bylo to ale v akváriu, které jim neumožnilo použít tuto unikátní loveckou techniku, protože bylo plně napuštěné vodou. “To stávající je proto úmyslně napuštěné jen do poloviny a část nad hladinou je koncipována tak, aby umožnila stříkounům sestřelovat hmyz z rostlin a dekorací,” doplnil Šrámek.

Stříkouni - střílející ryby, foto Zoo Brno

V expozici plave hejno dvou druhů stříkounů - pětitrnných (Toxotes chatareus) a lapavých (Toxotes jaculatrix). Stříkouny pětitrnné navíc chová Zoo Brno jako jediná v České republice i na Slovensku. Společně se stříkouny obývá obnažené skalní římsy akvária i skupinka obojživelných ryb lezců.

Stříkouni žijí v mírně slaných příbřežních vodách od Indie po Pacifické ostrovy. Tomu je přizpůsobeno i jejich akvárium představující výsek pobřežního biotopu s kořeny a živými rostlinami mangrovníků. Ryby můžou dorůst do délky až 25 cm.

Střílející ryby

Do brněnské zoo se vrátily střílející ryby, foto Zoo Brno.


 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum