ZOO Ústí odchov - trnuchy skvrnité

Zdroj tisková zpráva

Další úspěšný odchov

Poprvé se v zoo Ústí nad Labem narodila mláďata trnuchy skvrnité. Tento druh sladkovodních rejnoků, který žije v povodí jihoamerických řek jako je Amazonka, Orinoka a Paraná, chovají od roku 2012 a nyní se můžeou pochlubit čerstvými přírůstky.

Dvě mláďata přišla na svět v sobotu 6. srpna po čtyřměsíční březosti jedné ze samic. Měřila v průměru okolo 8 cm a měla se čile k světu. Trnuchy jsou živorodé, mláďata jsou po porodu samostatná a plně vyvinutá a rodiče se o ně nijak nestarají. Svou první potravu v podobě tzv. patentek, což jsou červené pakomáří larvy, dostaly malé trnuchy druhý den po narození, ale postupně již přijímají i drobné kousky po krmení dospělců. Ti dostávají nejčastěji krevetky, kalifornské žížaly nebo na kousky nakrájené pstruhy, popř. vodní šneky. Potravu si sbírají ze dna ústním otvorem, který je umístěn na spodní straně těla. Od prvního dne mohou mláďata vidět i návštěvníci naší zoo, pro které je tento druh velice atraktivní. Mohou sledovat, jak trnuchy při plavání vlní lemy svého těla nebo jak jsou zahrabané v písku tak, že jim koukají jen oči a dýchací otvory, popř. když leží v klidu na dně. Působivý je pohled na spodní stranu těla, který občas předvádějí na skle nádrže. Tento pohled také odhalil pohlaví obou mláďat - jedná se o jednoho samečka a jednu samičku. Úspěšný chov trnuch skvrnitých závisí na vytvoření vhodných podmínek jako je optimální teplota vody, správné chemické složení, dobrá filtrace, částečné zasolování vody, optimální krmná dávka a četnost krmení, takže se jedná o celý komplex chovatelských „vychytávek“.

Co se týče příchodu trnuch skvrnitých do zoo, souvisí s rekonstrukcí několika nádrží v přízemí pavilonu exotária, ke které došlo na přelomu let 2011/2012. V nich se zaměřili na obyvatele jihoamerických řek. Začali chovat pár, který stylově pojmenovali Placička, což byl mladý sameček, a Pánvička (dospělá samice). Ta bohužel po dvou letech uhynula, takže si vloni na jaře pořídili dvě mladé samičky. Všechna zvířata pocházejí od soukromého chovatele. Zoologickým zařazením patří trnuchy mezi paryby, stejně jako žraloci či hlubinné chiméry, takže se jedná o velmi starou skupinu mořských obratlovců. U rejnoků je známa přítomnost jedového trnu, trnuchy jej mají na hřbetní straně štíhlého ocasu, ale používají jej výlučně k obraně proti predátorům, nikoli k lovu. Jed sladkovodních druhů není pro člověka smrtelný, ale poranění se velmi špatně hojí, proto i naši chovatelé musí dodržovat bezpečnostní pravidla.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum