Zoo Liberec a EAZA

30. září 2017 - zdroj Zoo Liberec

Česká Republika stojí v čele nové ochranářské kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií – jedné z největších ochranářských kampaní světa.

Česká republika s kanceláří v liberecké zoologické zahradě byla vybrána a prověřena předsednictvím nové celoevropské kampaně, která odstartuje 1. října 2017. Kampaň s názvem Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Němý les – Krize pěvců v Jihovýchodní Asii) je zaměřená na ochranu ohrožených zpěvných ptáků v oblasti Jihovýchodní Asie. Pěvci se staly předmětem velmi výnosného obchodu, což má za následek nekontrolovaný úbytek ptačích druhů. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o současné krizi a získat finanční prostředky na ochranářské projekty, které dokáží odvrátit úbytek jedněch z nejkrásnějších ptáků světa. Pokud nedojde k našemu zásahu ihned, tyto druhy zcela vyhynou.

Kráska krátkoocasá

Očekáváme, že se do kampaně Silent Forest připojí minimálně dvě stě evropských zoologických zahrad a podaří se nasbírat finance ve výši 500 tisíc EUR. Během dvouletého trvání kampaně navštíví zoologické zahrady zapojené v EAZA na 280 milionů návštěvníků, proto se jedná o ochranářskou kampaň s jedním z největší dosahů na světě.

EAZA

EAZA, neboli evropská asociace zoologických zahrad a akvárií, propojuje 365 evropských zoologických zahrad, které společně mají mimo jiné své aktivity ohromnou sílu při činnostech souvisejících s ochranou přírody a vzdělávání.

Zoologické zahrady se pravidelně připojují k záchranným aktivitám v rámci dvouletých ochranářských kampaní, které EAZA vyhlašuje. Ochranářské kampaně EAZA jsou zacíleny buď na konkrétní oblast či na skupiny zvířat, kterým hrozí vyhubení. Kampaně mají za cíl seznámit širokou veřejnost s danou problematikou, získat finanční prostředky na konkrétní záchranné projekty a poskytnout náměty, jak mohou lidé sami pomoci.

Ptačí trh - Sumatra

www.eaza.net

Zoologická zahrada Liberec, příspěvková organizace

Úlohou a cílem moderních zoologických zahrad není jen chov a péče o ohrožené a vzácné druhů zvířat přímo v zoologických zahradách, ale čím dál větší důraz je také kladen na ochranu fauny a flóry ve volné přírodě v místech jejich přirozeného výskytu - tzv. ochrana IN SITU.

Bohužel pro mnoho vzácných druhů už není ochrana in situ možná kvůli stoupajícímu vlivu člověka. Je-li zbytková populace zvířat příliš malá na to, aby přežila, nebo se zbývající jedinci nacházejí mimo chráněné území, pak nemusí být ochrana in situ účinná. Za takových okolností je jediným způsobem záchrany druhů před vyhynutím udržování jedinců v umělých podmínkách pod lidským dohledem v zajetí. Tato strategie je známa jako ochrana EX SITU.

Jsou známé případy několika živočišných druhů, které v přírodě už vyhynuly a přežívají pouze díky záchovným programům zoologických zahrad. V ZOO Liberec je to například lev berberský.

Zoo Liberec se podílí na ochraně vzácných druhů zvířat a biodiverzity obecně v rámci spolupráce s organizací Talarak na Filipínách, s Lestari v Indonésii a Save-Elephants ve střední Africe. V rámci reintrodukčních projektů se také dlouhodobě podílí na znovunavrácení dravých ptáků zpět do volné přírody. www.zooliberec.cz

vytvořeno banan.cz | administrace

| Redakční systém Web Bez starosti | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum