Noční ryby v pavilonu Tanganika

Zdroj tisková zpráva

V expozici Noční Tanganika v ostravské zoologické zahradě jsou k vidění nejrůznější živočichové, kteří jsou aktivní převážně v noci - savci, plazi, bezobratlí a také dva druhy ryb: pasumec elektrický - ryba schopná elektrického výboje až 400 V a rypoun dlouhorypý - ryba se svítícíma očima.

Ostravská zoo chová dva jedince pasumce elektrického. Jednoho mohou návštěvníci vidět v expozici Noční Tanganika, druhý pobývá v chovatelském zázemí zoo. Tato dravá ryba je příbuzná našemu sumci velkému a může dorůstat do velikosti až 50 cm (jedinci v ostravské zoo měří zatím okolo 25 cm). Má poměrně velký areál rozšíření. Kromě jezera Tanganika se vyskytuje i v povodí Nilu a v západní Africe. Je aktivní převážně v noci. K orientaci využívá tři páry hmatových vousků kolem úst.

Rypoun dlouhorypý

Díky zvláštním svalovým vláknům umí vytvářet elektrické výboje 300 - 400 voltů. Tyto výboje používá zejména k vymezování teritoria, ke komunikaci a také k obraně. Chovatelé proto musejí být při práci maximálně obezřetní, výboje ale nejsou smrtelně nebezpečné. Zvláštní schopnosti pasumců znali už staří Egypťané - z dochovaných maleb starých více než 2000 let je zřejmé, že byly tyto ryby využívány v lázních. Jejich výboje byly považovány za léčebné.

Pasumec v noční expozici obývá akvárium s hejnem rypounů dlouhorypých. Tyto ryby mají trubičkovitě prodloužená ústa (odtud jejich český název). I tento druh umí vytvářet elektrický výboj, ale výrazně slabší než pasumec. V noci se orientuje pomocí velkých očí, které fungují jako oči nočních savců - mají speciální světločivnou vrstvu tapetum lucidum, jež umožňuje vidění i za velmi slabého světla. Pokud na ně posvítíme, odrážejí světlo a vypadají, jako by svítily.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum