Návštěvnost Zoo - 2017

5. ledna 2018 - zdroj Zoo zahrady

Zoo Brno - Rekordní návštěvnost

Potřetí za posledních 20 let se podařilo brněnské zoo pokořit hranici 300 tisíc návštěvníků. V roce 2017 přišlo do Zoo Brno celkem 308 112 lidí.

„Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují návštěvnost, je počasí. Pokud není příliš horko a málo prší, tak na Mniší horu vždy přijde více návštěvníků. Tahákem byla určitě nová expozice pro lvy konžské. Z reakcí víme, že si lidé samici Kivu a samce Lolka velmi oblíbili,” připomněl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka návrat lvů.

Za celý rok 2017 přišlo do Zoo Brno 308 112 lidí (v roce 2016 celkem 306 855). Do areálu na Mniší hoře jich bylo 297 841, Středisko ekologické výchovy Hlídka na Špilberku se může pyšnit 10 271 zájemci o své služby. Ve srovnání s rokem 2016 tak návštěvnost Hlídky vzrostla více než dvojnásobně.

Nejnavštěvovanějším měsícem byl opět červenec s 54 327 hosty, dalším v pořadí je srpen. V osmém měsíci loňského roku dorazilo celkem 53 227 lidí, což je nejvíce za 20letou historii přesného měření.

„Pokud nám budou přát klimatické podmínky, tak potřetí v řadě překročíme hranici 300 tisíc návštěvníků. Letos plánujeme otevřít hned dvě nové expozice, které mohou návštěvníky zaujmout. První z nich s názvem Žijí tu s námi bude ve vstupním esíčku a budou v ní zástupci domácí fauny. Druhou je pak výstava prehistorických zvířat Výlet do pravěku s pohyblivými modely mamuta, šavlozubého tygra a dinosaurů. Největším lákadlem ale bezpochyby budou mláďata lvů a levhartů,” řekl Hovorka.

Návštěvnost Zoo Brno od roku 2008

  • 2008 – 326 930
  • 2009 – 250 184
  • 2010 – 238 036
  • 2011 – 245 702
  • 2012 – 247 513
  • 2013 – 261 515
  • 2014 – 273 944
  • 2015 – 257 990
  • 2016 – 306 855
  • 2017 – 308 112

V brněnské zoo fungoval do roku 1997 prodej vstupenek v režimu trhacích lístků. Poté byly zavedeny registrační pokladny pro zpřesnění evidence návštěvníků. V roce 2007 jsme spustili turniketový systém. Rekordní návštěvnost za posledních 20 let byla 326 930 lidí v roce 2008, kdy se všem zájemcům představili lední medvíďata Bill a Tom.

Zoo Děčín - Rok 2017 byl rokem rekordním

Další návštěvnický rekord si na své konto připsala děčínská zoologická zahrada. Podařilo se jí opět překonat historicky nejvyšší návštěvnost. Cestu za zvířaty si v uplynulém roce našlo celkem 114.489 lidí! „Starý rekord z roku 2016 jsme pokořili o rovných 98 příchozích. Máme za sebou veleúspěšný rok. Pochvalujeme si nejen celkovou návštěvnost zoo, ale také návštěvnost na akcích pro veřejnost. I na nich v uplynulém roce padaly rekordy. Příkladem je třeba Strašidelná zoo, kterou si přišlo užít více než 1400 návštěvníků nebo Čertovský rej se sedmi sty příchozími,“ zhodnotila mluvčí děčínské zoo Alena Houšková s tím, že pro tak malou zoologickou zahradu, jakou je Zoo Děčín, je každá roční návštěvnost, která překoná hranici 100.000 návštěvníků, velkým úspěchem, což se daří již čtyři roky po sobě.

„Obecně je známo, že oblast Národního parku České Švýcarsko se rok od roku těší větší a větší oblibě, z čehož profituje i Děčín a jeho turistické cíle, mezi něž bezesporu patří i děčínská zoo. Vysokou návštěvnost si vysvětlujeme nejen příznivým počasím, které obvykle bývá tím nejdůležitějším faktorem pro návštěvu zoologické zahrady, ale také celkovou nabídkou zoo. Významně se na návštěvnosti podílí například činnost ZooŠkoly, kterou v roce 2017 prošlo 3532 školáků. Podařilo se uspořádat spoustu zajímavých akcí, dovézt nová zvířata – především pak nejrůznější druhy ryb a bezobratlých do Expozice Rajské ostrovy, odchovat několik desítek mláďat, z nichž si nejvíce ceníme odchovu u koček rybářských, lam vikuní, potěšil nás ale také odchov u sambarů skvrnitých nebo třeba u krkavců velkých a tamarínů žlutorukých. V závěru roku jsme se dočkali mláděte i u makaků chocholatých,“ vyjmenovala mluvčí.

Medvěd hnědý grizzly, foto Zoo Děčín

Do roku 2018 vstupuje zoo s velkými plány. Tím nejaktuálnějším je úprava pavilonu opic, tedy jedné z nejstarších expozic v zoo vůbec. Staré zamřížované výběhy nahradí už během jara moderní expozice ve stylu síťovaného šapito se soustavou lanových prolézaček a nebudou chybět ani žebříky a kmeny, které poskytnout primátům prostor k zábavě. Akci bude financovat zřizovatel zoo, tedy Statutární město Děčín, a vyjde přibližně na dva miliony korun.

„Připravené máme i dva větší projekty za přibližně 10 milionů korun. Na zhruba šest milionů by měla vyjít Expozice zvířat z chladných krajů, která má vyrůst ve stráni hlavní cesty od pokladny až k expozici mývalů severních,“ popsala Houšková. V budoucnu by se zde návštěvníci mohli setkat se zvířaty, jako jsou kamzíci, sovy nebo rosomáci.

Druhým velkým projektem, na který má zoologická zahrada stavební povolení stejně jako na Expozici zvířat z chladných krajů, je tzv. Stará farma. Ta by měla vzniknout v přední části zoo a vyjde na přibližně čtyři miliony korun. Bude nejen zázemím pro nejrůznější druhy domácích zvířat, ale zároveň bude plnit i vzdělávací funkci. Příchozí se zde seznámí s tím, jak dříve žili lidé spolu se svými domácími zvířaty.

Lama vikuňa, foto Zoo Děčín

Vylepšovat bude zoo v následujícím roce nejen u zvířat, ale také v zázemí. Chystá například opravu dřevěné lávky přes expozici divokých prasat, nové chodníky nebo výstavbu nového seníku. Návštěvníci se mohou těšit také na spuštění zoologického e-shopu, kde bude možné nakupovat nejen jednorázové nebo permanentní vstupenky do zoo, ale také drobné suvenýry nebo vyřizovat adopce. Spoustu zajímavého chystá zoo také v nabídce akcí pro veřejnost. Těch připravila více než čtyři desítky a návštěvníci se dočkají nejen tematicky zaměřených akcí, ale také nejrůznějších slev, soutěží, přednášek nebo zážitkových programů.

Zoo Jihlava - Návštěvnost v roce 2017

V roce 2017 činila celková návštěvnost jihlavské zoo celkem 316 654 návštěvníků. To je historicky druhý nejlepší výsledek, který za rekordním rokem 2016 zaostal pouze o 5%. Zoo Jihlava tak skvěle obhájila svoji pozici nejnavštěvovanějšího turistického cíle na Vysočině.

Návštěvnicky nejsilnějšími měsíci byly tradičně červenec s více jak 74 000 lidmi a srpen se 71 000 návštěvníky, podílející se na roční návštěvnosti necelou polovinou lidí. Zajímavé byly však třeba i loňský listopad a prosinec, kdy každý měsíc dosáhnul návštěvnosti kolem pěti tisíc návštěvníků, což je pokaždé o více jak pět set návštěvníků než v předloňském nejsilnějším roce. Zejména v prosinci lidi nalákaly adventní akce, komentovaná krmení, nebo zvýhodněné vstupné pro děti na Štědrý den.

Rok 2017 se nesl zejména v duchu velikých oslav šedesáti roků od založení Zoologické zahrady v Jihlavě. Oslavy byly rozloženy do celého roku tak, aby si všichni návštěvníci mohli v zoo užít to, co ji odlišuje od většiny ostatních větších zoologických zahrad. Pohodovou, takřka rodinnou atmosféru, zvířata skoro na dosah ruky a velké množství odpočinkových zón a herních prvků pro děti. Přesto však návštěvnosti ne vždy přálo zejména počasí, poměrně deštivá druhá půlka letních prázdnin, dlouhá zima a předjaří a chladné babí léto. V loňském roce byla pro veřejnost otevřena navíc i nová expozice, plánovaná do budoucna pro ďábly medvědovité, nyní však obývaná psy pralesními. Byly zprovozněny a otevřeny i nové toalety naproti australské farmě. Návštěvníci se mohli těšit i z příchodu nových a zajímavých druhů zvířat, aligátora čínského, vakorejsků čtyřprstých, drobných australských pěvců, nebo fenky vlka iberského a kocoura tygra sumaterského.

Zoo Ústí nad Labem - Ohlédnutí za rokem 2017

Rok 2017 skončil a je dobré se ještě jednou ohlédnout – jaký vlastně byl, co se podařilo, ať již z pohledu chovatelského či v souvislosti s nabídkou pro návštěvníky, zkrátka, co vše se během dvanácti měsíců v zoo odehrálo.

Jedním z kritérií úspěšnosti zoo je počet návštěvníků, kteří do zoo přicházejí. V roce 2017 jich branami ústecké zoo prošlo 163.994, což je o 2.293 osob více než v roce předchozím. Velkým lákadlem pro ně byla každopádně narozená mláďata, která jsou oblíbeným objektem pozorování zejména pro děti. Zde se může poněkud lišit názor laiků od odborníků, kteří upřednostňují jedinečnost či obtížnost odchovů. Na předním místě stojí jednoznačně deset mláďat kajmánků malých, u kterých inkubace vajec proběhla přirozeným způsobem, přímo v expozici s dospělým párem, v navršené hromadě substrátu. Žádná jiná evropská zoo se za posledních dvanáct měsíců odchovem tohoto druhu nepochlubila. Dalším úspěchem byl ústecký prvoodchov šakala čabrakového či velice vzácné majny Rothschildovy, která v přírodě obývá pouze malé území na severozápadě ostrova Bali v počtu několik desítek jedinců. Mezi dlouhodobě úspěšné odchovy, které řadí ústeckou zoo mezi evropskou špičku, lze vyzdvihnout zoborožce vrásčité či lenochody dvouprsté, oba druhy zoo odchovává již od roku 2001.

Tučňáci, Zoo Ústí nad Labem v roce 2017

U návštěvníků jednoznačně stojí na žebříčku popularity na předním místě primáti. V pavilonu opic a v expozici lemurů se narodilo celkem deset mláďat – čtyři malí lemuři kata, dva mandrilové rýholící, dvě guerézy pláštíkové, jeden makak kápový a jeden gibon bělolící. Neméně oblíbené jsou šelmy, které jsou v letošních přírůstcích zastoupeny třemi kočkami slaništními či čtyřčaty u populárních surikat. Svého obdivovatele si však najde každé mládě, ať již patří ke kopytníkům (antilopy jelení, sika vietnamský či vzácný jelen bělohubý), k ptákům (sovice sněžní, turako fialový či různé druhy vrubozobých) nebo k plazům (krajta královská, leguánek ostnitý, želva uhlířská, zubatá či zelenavá). V roce 2017 se v ústecké zoo narodilo či vylíhlo téměř 150 mláďat.

Nejvýznamnější událostí se stalo otevření nové expozice pro tučňáky brýlové a jejich představení veřejnosti. Rekonstrukce expozice probíhala již od roku 2016 a k samotnému závěru byla dovedena na konci listopadu 2017, takže její slavnostní otevření proběhlo 3. prosince. Skupina deseti ptáků přicestovala na začátku listopadu z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay. První tři týdny trávila ve vnitřní části expozici, kde si zvykala na

nové prostředí. Od prosince je mohou ve venkovním bazénu obdivovat všichni návštěvníci zoo, je to druh, který jinde v České republice neuvidí.

Pro návštěvníky, zejména pro rodiče s dětmi, byla v uplynulém roce připravena řada akcí a programů, které se snaží nejen je pobavit, ale zároveň je nenásilnou formou vzdělávají (Ptačí den, Dětský den v zoo, Noc snů, Mezinárodní den zvířat, Štědrý den a řada dalších). Kromě toho byly v zoo instalovány nové interaktivní cedule, ať již se jedná o Naučnou stezku stromů (projekt financovaný Krajským úřadem), Ekostezku zaměřenou na třídění odpadů (projekt společnosti EKO-KOM) či Vyhlídku do korun stromů se soutěžním kvízem a pozorováním lesních živočichů (projekt financovaný Ministerstvem životního prostředí). Jednotlivá stanoviště a místa může v areálu zoo nalézt a samostatně využít každý příchozí. Zároveň v zoo probíhaly přípravy na nadcházející kulaté výročí, neboť v roce 2018 uplyne 110 let od založení Lumpeparku, předchůdce dnešní zoologické zahrady. Projekt byl podpořen z prostředků z Evropské unie a partnerem se stal spolek Zoo-Freunde Dresden. Vznikla publikace mapující historii zoo od roku 1908, dvojjazyčný leták Naučná stezka Lumpeparku a patnáctiminutové DVD o životě a díle Heinricha Lumpeho. Všechny výstupy budou představeny před zahájením letní sezóny, které se bude konat na začátku dubna 2018.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum