Zoo Liberec přišla o samce bílého tygra

6. listopadu 2020

Zoo Liberec přišla o samce bílého tygra

Liberecká zoo se rozloučila se samcem bílého tygra Paridem. Z důvodu vleklých zdravotních problémů spojených s vysokým věkem se zoologové a veterináři rozhodli přistoupit k jeho euthanasii. Bylo mu téměř šestnáct let.

Posledních několik měsíců již byly na tygrovi patrné známky stáří, a i přes opakovaná vyšetření, několikrát změněnou medikaci a veškerou potřebnou péči postupně ubýval na váze. Poslední říjnový víkend se ale dle slov zoologů jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. „V důsledku selhávání funkce vnitřních orgánů kocour přestal úplně přijímat potravu a postupně upadal do pasivity až letargie. Jeho stav už nešlo stabilizovat a nebyla ani šance na jeho zlepšení,“ říká zoolog Luboš Melichar. Vzhledem k věku a předchozím dlouhodobým zdravotním problémům bylo rozhodnuto nevystavovat jej strádání a přistoupeno k euthanasii. „Následná pitva prokázala rozsáhlé patologické změny na střevní stěně a ledvinách“, dodává Melichar.

Bílý tygr Paris, foto Zoo Liberec

Tento samec bílého tygra přicestoval do zoo pod Ještědem jako roční kotě z francouzské Zoologické zahrady v Beauval a v Liberci tak strávil téměř přesně čtrnáct let života. S o tři roky mladší samicí Surya Bárou společně zplodili 11 mláďat ve 4 vrzích, úspěšně bylo odchováno pět z nich. Ta byla následně převezena do zoologických zahrad v Litvě, Ukrajině a Francii.

Expozice, kterou tygr obýval, ale prázdná nezůstane. Rozšíří se o ni výběh stávající dvanáctileté tygří samice, které se tím zlepší chovné podmínky. Vzhledem k tomu, že jsou tygři solitérně žijící zvířata, odchodem samce nijak strádat nebude.

Nového samce už ale zahrada nepoptá. Jak již avizovala dříve, chov bílých tygrů plánuje postupně ukončit. „Moderní zoologické zahrady by se měly zaměřovat na chov a záchranu ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě ubývá. Bílí tygři mezi ně nepatří. Jedná se o uměle v populaci udržené jedince, kteří navíc v důsledku příbuzenského páření trpí řadou genetických vad“, vysvětluje ředitel David Nejedlo. V budoucnu by se zoo ráda zapojila do chovu ohrožených tygrů ussurijských, pro které plánuje vystavět výběh v nové části zahrady, v tzv. Údolí ohrožené divočiny.

Zdroj: Zoo Liberec.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum